Fyzioterapia

Vyriešte bolesti pohybového aparátu s našimi fyzioterapeutmi rýchlo a efektívne.

Princíp elektroliečby spočíva v stimulácií nervov a uvoľňovaní svalového napätia. Používa sa pri liečení svalových bolestí a pôsobí aj proti opuchom. Druh a použitie elektrickej energie závisí od diagnózy a stavu pacienta.
Pri elektroliečbe využívame liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie, jednosmerných prúdov, rôznych impulzov, prúdov s nízkou alebo strednou frekvenciou. Má analgetické účinky a zlepšuje cirkuláciu krvi a výživu mäkkých tkanív. Zvyšuje látkovú premenu v tkanivách alebo priamo funkcie orgánov v celom tele. Často sa využíva aj v rámci kúpeľnej liečby, pretože tlmí zápalové procesy v tele, a tak uľahčuje a zlepšuje funkčnosť pohybového aparátu. 

Ultrazvuk funguje na premene elektrickej energie vysoko frekvenčných prúdov na teplo a mechanickú energiu v ožarovanom tkanive. Ide o pozdĺžne mechanické vlnenie s frekvenciou 0,75-3 MHz a intenzitou maximálne do 3W/cm2. Základnou aplikačnou formou je kontinuálna alebo pulzná aplikácia. Kontakt hlavice prístroja s tkanivom musí byť udržovaný kontaktným médiom, parafínovým olejom alebo vodivým gélom. Ultrazvuk má analgetický a dispenzárny účinok, pri ktorom sa gél mení na tekutú zložku, čo zlepšuje rezorpciu a zlepšuje prekrvenie so zvýšením metabolizmu a urýchlením regenerácie. Ultrazvuk aplikujeme na konkrétnu problematickú oblasť. Indikácie aplikovania ultrazvukovej terapie sú: Chronické zápalové ochorenia, všetky typy osteoartrózy
( gonartróza, koxartróza), vertebrogénne problémy , jazvy, poranenia. 

Liečebné využitie biologických účinkov magnetického poľa – v magnetoterapii sa využíva buď ako stále, striedavé alebo pulzné. V praxi sa používajú rôzne elektromagnetické prístroje, ktoré produkujú predovšetkým pulzné magnetické pole určitého tvaru, frekvencie a intenzity. Aplikátory v magnetoterapii majú tvar dutých solenoidových valcov či tvar prstenca, plochých aplikátorov či dvojdielnych stojanových aplikátorov. Magnetoterapiu je vhodné aplikovať pri poúrazových bolestiach, chronické zápalové stavy, bolestivé vertebrogénne syndrómy.
Absolútne kontraindikácie: ľudia s kardiostimulátorom, hyperfunkcia štítnej žľazy, myasthenia(chorobná svalová slabosť(, krvácavé stavy s akýmkoľvek pôvodom, zhubné nádory, aktívna tuberkulóza, virózy, tehotenstvo.  

je jediný fyziologický spôsob ošetrenia kože a podkožia, ktorý môže spôsobiť ich regeneráciu. Taktiež je podporou pre odtok lymfy z tkaniva bez posilňovania prítoku krvi. Hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny, zlepšuje prekrvenie a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus. Ide o rokmi overenú metódu pre správne fungovanie lymfatického systému.  Nedostatok pohybu a nesprávne stravovanie však spomaľuje lymfu a zanáša telo škodlivými látkami. Pomocou tejto techniky zbavujeme telo opuchov, posilňujeme imunitný systém, zmierňujeme bolestivé napätie v končatinách a prinášame uvoľnenie a vítanú úľavu. Lymfodrenáž predstavuje neoceniteľného pomocníka v boji proti celulitíde v kombinácii so správnou výživou a pohybom. Využíva sa aj ako prevencia vzniku kŕčových žíl. 

ILTV (individuálny liečebný telocvik) ako zostava cvikov prispôsobených zdravotnému stavu klienta pod vedením fyzioterapeuta. Takýto telocvik je zameraný na zlepšenie zdravotného stavu jedného klienta. Cieľom je obnova a udržanie telesných pohybových funkcií, zlepšenie kondície a svalovej sily ako aj rozvoj funkčnej motorickej adaptácie organizmu.

Aktívna liečebná výchova odborne vedená fyzioterapeutom v telocvični, v skupine s maximálnym počtom osôb 3. Skupinové cvičenie využíva prvky pre relaxáciu preťažených svalov, posilňovanie oslabených svalových skupín, mobilizáciu kĺbov a panvy, posilňovanie statodynamických funkcií pre správne držanie tela a nácvik správnych pohybových stereotypov.

TENS je moderná fyzioterapia na zmiernenie a odstránenie chronických a akútnych bolestí chrbta, končatín a kĺbov bez vedľajších účinkov, liečbu porúch prekrvenia, spevnenie a posilnenie ochabnutého svalstva, zväčšovanie objemu svalovej hmoty, lokálne chudnutie, ošetrenie celulitídy a masáž. Princíp TENS prúdov spočíva v stimulácií nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Podporuje chod fyziologických procesov v tkanivách, uvoľňuje od bolesti, ovplyvňuje krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľňuje alebo stimuluje svalstvo a zmierňuje opuchy.

Bankovanie je jednou z najstarších metód tradičnej čínskej medicíny. Aplikuje sa prisatím baniek na kožu pacienta vďaka vzniknutému podtlaku. Účinky ovplyvňujú celé telo, zlepšuje sa ním krvný obeh, prečisťuje krv, obnovujú sa funkcie nervového systému.
Účinky bankovania
Bankovanie sa využíva pri bolestiach chrbta, svalov, bolestiach hlavy, kĺbových zápaloch. Procedúra ako taká zlepšuje činnosť obličiek, močového mechúra, žalúdka, sleziny, pankreasu, žlčníka a pohlavných orgánov. Okrem toho blahodarne pôsobí na lymfatický a imunitný systém ale aj na prekrvenie horných a dolných končatín. Bankovanie je taktiež účinné v boji s celulitídou.
Kontraindikácie bankovania
Bankovanie sa neodporúča u osôb s poruchami zrážanlivosti krvi, cievnymi ochoreniami, tehotným ženám, ženám pri silnej menštruácii, pri nádorových ochoreniach, horúčke. Vhodné je bankovanie vopred konzultovať s lekárom. 

Termoterapia využíva pôsobenie tepla na udržanie a zlepšenie zdravia alebo len na relaxačné účely. Používame tepelné a chladové vrecúška, ktoré sa využívajú už 20 rokov. Zameraná je na zníženie svalového napätia, bolesti. Aplikuje sa k ošetreniu svalových tonusov, bolesti chrbta, reume a ďalších oblastiach, kde je indikované suché sálavé terapeutické teplo. Termoterapia ma analgetický účinok kde teplo tlmí bolesť. Takisto dochádza k resorpčnému účinku , kde dochádza k zlepšeniu vstrebávania metabolitov látkovej výmeny. Termoterapia sa často krát používa aj na zvýšenie prekrvenia organizmu, kde dochádza k prísune obranných látok, a tým povzbudzuje imunitný systém.

Rebox je prístroj založený na elektro-princípe a používa sa v rehabilitačnej a športovej medicíne, ortopédií, neurológií, kde je treba dosahovať korekciu lokálnej acidózy v tkanive, lokálne prekrvenie, zvýšenie lymfatickej drenáže a účinnej myorelaxácie.
Neinvazívny prístroj Rebox je konštruovaný pre riešenie porúch pohybového aparátu a neurologických ochorení. Je efektívny aj pri akútnej aj chronickej bolesti. Rebox pôsobí analgeticky (zníženie bolestivosti), zvyšuje mikrocirkuláciu krvi a lymfy a pôsobí na uvoľnenie svalov.
Pôsobí priamo na svaly, nervy, zlepšuje prekrvenie a výživu tkaniva. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva. Veľmi vhodné sú pri chronických zápalových, degeneratívnych a reumatických ochoreniach, pri neuralgií, a pod. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva. 

Masáže

Liečebná masáž
Masáž je činnosť, pri ktorej pôsobíme rukami na povrch tela. Jej cieľom je priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou, posilniť zdravie a zvýšiť celkovú odolnosť organizmu. Dotyk a masáž patria medzi najstaršie liečebné metódy pretože sa dajú jednoducho a bezprostredne aplikovať. Používajú sa pri príprave na telesný či športový výkon alebo ako prostriedok na osvieženie a odstránenie únavy.

Reflexná masáž
Reflexné masáže využívajú viacero tlakových techník, ktorými ovplyvňujú reflexnú oblasť s cieľom vyvolať pozitívnu odozvu v iných častiach tela. Reflexné body sú prepojené s rôznymi časťami tela. Ak tieto body stimulujeme, po tele vysielame uvoľňovacie vlny. Reflexnú terapiu využívame pri bolestiach krčnej chrbtici, pri autoimunitných ochoreniach, pri migréne a aj pri detoxikácií organizmu. Reflexológia pomáha aktivovať prirodzené liečebné sily tela a pomáha k obnoveniu funkcie potrebnej k normálnemu fungovaniu ľudského tela.

Reflexná masáž chodidiel
Chodidlá sú veľmi citlivé, pretože na chodidlách ústí mnoho nervových zakončení. Reflexná masáž chodidiel je vytvorená na princípoch reflexov, ktoré sú umiestnené v nohách. Sú prepojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela. Všetky žľazy, orgány a aj iné časti tela sú na chodidlách zobrazené v rovnakom usporiadaní ako “odrazy” príslušných častí. Tým pádom, ak sa reflexná zóna stimuluje, je vyvolaná reakcia v danom orgáne alebo žľaze.

Športová masáž
Športová masáž je forma masáže, pri ktorej dochádza k manipulácii s mäkkým tkanivom u osoby vykonávajúcej pravidelnú fyzickú aktivitu. Športová masáž je navrhnutá tak, aby pomáhala pri odstraňovaní problémov a nerovnováh v mäkkých tkanivách spôsobených opakovanou a namáhavou fyzickou aktivitou a traumou. Aplikácia športovej masáže pred a po cvičení môže zvýšiť výkon, pomôcť regenerácii a zabrániť zraneniu.

Mäkké techniky masáže
Mäkké techniky masáže alebo manipulácia mäkkých tkanív predstavuje liečbu pretiahnutím kože v riase, uvoľnením fascie v podkoží a ovplyvnenie jej reflexných zmien. Technika je nebolestivá a nepoužíva sa tu žiadny olej. Táto terapia sa používa na uvoľnenie poruchovo uložených svalov, skrátených svalov a šliach, jaziev a uľahčenie následnej mobilizácie alebo manipulácie. Metóda je vhodná pri akútnych a bolestivých stavoch.

Mobilizačné techniky masáže
Mobilizačné techniky ovplyvňujú pohyblivosť kĺbov končatín chrbtice, vrátane tzv. „jointplay“ (kĺbovej vôle). Pod pojmom mobilizácia rozumieme postupné obnovenie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Vykonáva sa opakovanými, nenásilnými pohybmi v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii využívame aj vplyv dychu a pohyb očí na svalový systém.

Čo je to tejp?
Tejp (tape) je elastická lepiaca páska, ktorá neobsahuje žiadnu liečivú zložku, ale čisto iba lekárske akrylátové lepidlo. Je vodeodolná, nositeľná po celé dni a tým, že je elastická, tak neobmedzuje rozsah pohybu. Farebnosť pásky taktiež nemá veľký význam. Medzi jednotlivými farbami neexistuje žiadny fyzikálny alebo chemický rozdiel. Napríklad béžová sa používa pre minimálnu viditeľnosť, takže výber farieb je záležitosťou individuálnych preferencií klienta.

Načo sa používa tejpovanie?
Použitím jednoduchých pásikov alebo iných špeciálnych tvarov, ako aj smeru a sily natiahnutia pásky v čase aplikácie, sa môže tejp aplikovať v stovkách spôsobov na rôznych miestach na tele a pri mnohých diagnózach. Má schopnosť napríklad zmierniť napätie svalov v oblasti šije alebo krížov, opuch pri vytknutom členku, korigovať stabilitu v kolene či napomôcť pri liečení tenisového lakťa. 

Fyzioterapia - Nový Smokovec

Náš tím

Mgr. Fedorišinová
Patrícia 

Fyzioterapeutka
Bc. Bolcar
Ladislav 

Fyzioterapeut
Bc. Labuda
Jerguš 

Fyzioterapeut
Mgr. Marušínová
Veronika

Fyzioterapeutka

Fyzioterapia - Svit

Náš tím

Mgr. Repková 
Veronika

Fyzioterapeutka
Bc. Bodorová 
Mariana

Fyzioterapeutka
Bc. Paračková
Alexandra 

Fyzioterapeutka
Mgr. Krajčovič
Michal

Fyzioterapeut
Mgr. Mizáková
Ľudmila 

Fyzioterapeutka
Nový Smokovec

Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS).
Nový Smokovec 19027
062 01 Vysoké Tatry

Ambulancia lekára
lekar@medi-flex.sk
+421 911 321 355
Utorok, Štvrtok
7:00 - 12:00 12:30 - 15:30

Fyzioterapia
fyziotatry@medi-flex.sk
+421 911 181 355
Pondelok - Piatok
7:00 - 12:00 12:30 - 15:30

Svit
  • Zdravotné stredisko Svit,
  • Fraňa Kráľa273/14
  • 05921 Svit

  • Ambulancia lekára
  • lekar@medi-flex.sk
  • +421 910 353 355
  • Pondelok, Streda, Piatok
  • 7:00 - 12:00 12:30 - 15:30

  • Fyzioterapia
  • fyziosvit@medi-flex.sk
  • +421 911 905 355
    Pondelok - Piatok
  • 7:00 - 12:00 12:30 - 15:30
Mediflex s.r.o.
  • 058 01 Poprad, Jarná 3040/10,
  • Email: info@medi-flex.sk
  • Tel: +421 905 351 355
  • IČO: 43783147
  • DIČ : 2022470461